Rady a návody
Malování – Hra barev vykouzlí zvláštní den
Mnoho času trávíme ve vnitřních prostorech, proto si je chceme přizpůsobit tak, aby vyhovovaly našim přáním a potřebám. Přitom jsou barvy, které nás obklopují tím, co často nevědomky ovlivňuje pocity a nálady prostor prosvětlí nebo ztmaví, učiní ho chladnějším nebo teplejším, živím nebo nezajímavým.
Kromě toho se často projeví čistě praktická potřeba obnovit stěnové povrchy, ať už z důvodu dětského malířského umění, nehod v kuchyni, otisků rukou nebo jednoduše kvůli touze po změně.
Jak na plísně
Objevily se na stěnách nebo na stropě vašeho bytu plísně? Nejčastěji je to důsledek nesprávně provedených stavebních detailů, kde na místech s nedostatečnou tepelnou izolací kondenzuje voda, což vytváří ideální podmínky pro rozvoj plísní na zdivu. Proti výskytu plísní můžeme bojovat vhodnými barvami, přitom napadené povrchy vždy nejdříve dezinfikujeme.
Fasády
Nejobvyklejším fasádním povrchem většiny obytných, ale i obchodních a průmyslových objektů je nějakým způsobem upravená omítka. Klasicky provedené minerální omítky jsou poměrně porézní a nasákavé, proto je již jako nové natíráme fasádní barvou. Tím zabráníme škodlivému působení srážkové vody a přitom zachováváme propustnost povrchu. Vedle ochrany fasády nám pestrý výběr barevných odstínů umožňuje dosažení požadovaných dekorativních účinků.
Vodoodpudivost fasádního nátěru se časem snižuje, a proto je nutno ho nejpozději po 10 až 15 letech obnovit. Fasádní povrch je za tu dobu již do určité míry vymytý, ušpiněný a vybledlý, takže mu novým barevným nátěrem navrátíme také odpovídající estetický vzhled. Důsledkem pozdě provedené obnovy barevného nátěru mohou být různé poruchy omítky. Náklady na opravu takovýchto poškození pak zpravidla přesahují náklady na běžný renovační nátěr.
Podlahy
Betonové nebo potěrové podlahy nejsou bez odpovídající povrchové úpravy odolné mechanickému ani chemickému namáhání. Na nátěry betonových podlah bychom neměli zapomínat ani v užitkových místnostech obytných domů. Zejména v průmyslových provozech jsou potom podlahy vystaveny silnému namáhání, které je může rychle poškodit. Mnoho výrobních procesů potom vyžaduje specifické vlastnosti podlahy, jako je zvýšená chemická odolnost, nebo svod statické elektřiny. Široké spektrum použití nabízejí i podlahy v exteriéru, jako jsou terasy, balkony nebo lodžie. Spolehlivý nátěrový systém zde působí nejen jako estetický prvek, ale chrání i stavbu samotnou před účinky povětrnosti.
Benátský štuk
Umělý mramor lze od přírodního rozeznat tím, že vytváří souvislou plochu beze spár. Po určitých úpravách se dá aplikovat na různé druhy podkladu (omítka, beton, sádrokarton, dřevo, kov, PVC atd.).
Umělý mramor je vedle nesporné exkluzivity také praktický – na hladkém povrchu se nedrží prach a údržba je proto minimální. I když svými vlastnostmi nemůže být plnohodnotnou náhradou keramických obkladů, lze ho aplikovat i v místech s vyšší relativní vlhkostí, jako je koupelna, bazének, sauna. V těchto prostorách je pak nutné povrch štuku ošetřit ochrannou vrstvou vosku, která zvyšuje vodo-odpudivost a usnadňuje údržbu. Velkou výhodou této technologie je možnost kopírovat téměř jakýkoliv tvar a jakkoliv členitý podklad (sloupy, oblouky, výklenky, dekorační lišty apod.)